c S

DZ podrobneje ureja trg finančnih instrumentov

15.02.2017 11:49 Ljubljana, 15. februarja (STA) - DZ danes sprejema novelo zakona o trgu finančnih instrumentov, ki bo natančneje določila, kdo lahko hrani in vodi vrednostne papirje za račun strank kot samostojno dejavnost. Po predlogu vlade naj bi bilo to dovoljeno le investicijskim družbam in bankam, a je skoraj vsaka poslanska skupina prišla na sejo s svojim predlogom.

Vlada želi z novelo zakona preprečiti, da bi storitve hranjenja in vodenja finančnih instrumentov kot samostojno storitev opravljale tudi osebe, ki niso pod nadzorom Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP) in tudi niso vključene v sistem jamstva za terjatve vlagateljev. S tem se namreč zaobide prepoved fiduciarnih računov, ki z redkimi izjemami velja v Sloveniji.

"Predlog novele zakona sledi tej prepovedi in jo delno tudi še krepi," je pojasnil državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič. Ena izmed izjem od prepovedi namreč velja za odvetnike in notarje, denimo za namene začasne hrambe zapuščine pokojne osebe, dokler je ne razdelijo dedičem. "Ni pa primerno, da odvetniki in notarji svojo izjemo izkoristijo tako, da za svoje stranke kljub splošni prepovedi vodijo fiduciarne račune tudi takrat, ko zanje skrbniških storitev ne opravljajo," je opozoril Božič.

S temi storitvami so se začeli nekateri notarji in odvetniki ukvarjati po ukinitvi registrskih računov pri KDD, na katerih so imetniki hranili vrednostne papirje iz naslova privatizacije. Če niso želeli izgubiti svojega premoženja, so morali delnice prenesti na trgovalni račun pri banki ali borznoposredniški družbi, kar pa je lahko povezano z nesorazmerno visokimi stroški. Z namenom zmanjševanja stroškov imetnikov računov se je tako oblikovala možnost, da za te delnice skrbijo notarji in odvetniki, je ugotovil Janko Veber (SD).

Vlada je v osnutek novele zakona zapisala, da odvetnik ali notar od borznoposredniške družbe ne sme zahtevati, naj zanj vodi nematerializirane vrednostne papirje na fiduciarnem računu, če to svojim strankam ponuja kot samostojno storitev. A že na seji matičnega odbora za finance se je izkazalo, da ta rešitev morda ni najbolj primerna, zato so se dogovorili, da podrobnosti dorečejo na današnji plenarni seji.

Pet poslanskih skupin je tako k temu členu vložilo tri dopolnila, o katerih bo DZ glasoval še danes. Vebru bi se sicer kot najbolj primerna rešitev zdela ponovna vzpostavitev registrskih računov pri KDD. "S tem bi zaprli to poglavje, ki se je zakompliciralo povsem po nepotrebnem ter obremenilo vsaj 280.000 ljudi in tudi sodišča ter še nekatere druge institucije," je dejal.

Ali bodo poslanci SDS in ZL predlog novele zakona podprli, bo odvisno od podpore njihovim dopolnilom. V NSi so s svojim dopolnilom propadli že na seji matičnega odbora, zato je Jožef Horvat povedal, da bodo glasovali proti celotnemu zakonu.

Poslanci koalicije pa predlagajo, naj se v skladu s prvotnim predlogom vlade ohrani prepoved vodenja vrednostnih papirjev na fiduciarnem računu, kadar je to edina storitev za stranko, a se za kršitev te prepovedi ne bi štelo, če gre za trgovanje z delnicami večjega števila strank.

Glavni namen prenove zakona o trgu finančnih instrumentov je sicer v prilagoditvi evropski zakonodaji. Na ta del v poslanskih skupinah večinoma niso imeli pripomb.

Tako se v slovenski pravni red prenaša direktiva o žvižgačih, po kateri prijavitelj zlorab agenciji zaradi tega obvestila o kršitvi ne bo odškodninsko ali kazensko odgovarjal, prav tako ne bo izgubil zaposlitve.

Poleg tega bo lahko ATVP kršiteljem izrekala višje globe, kot jih določa zakon o prekrških. Da bi se preprečilo selitve gospodarskih družb v države z manj strogimi sankcijami, je namreč EU poenotila višino glob, je pojasnil Božič. Bo pa ATVP pri tem upoštevala načelo sorazmernosti, slovenski gospodarski družbi torej ne bi smela biti izrečena enaka globa kot kakšni veliki gospodarski družbi države članice.