c S

Začelo se je sojenje nekdanjima direktorjema Nafte Petrochema in Nafte Lendava

14.02.2017 08:09 Murska Sobota, 13. februarja (STA) - V Murski Soboti se je danes začelo sojenje nekdanjima direktorjema lendavskega podjetja Nafta Petrochem in njegove krovne družbe Nafta Lendava Borisu Švecu in Cvetu Žaliku. Obtožena sta zlorabe položaja pri opravljanju gospodarske dejavnosti, a krivdo zavračata. Tožilstvo zanju predlaga dveletno zaporno kazen, sta poročala Radio in TV Slovenija.

Tožilstvo nekdanjima direktorjema očita, da sta od novembra 2011 do julija 2012 koroški tovarni ivernih plošč Lesna Tip Otiški vrh dobavljala lepilo, ki ga je izdelovala Nafta Petrochem, čeprav ta dlje časa ni plačevala računov. S tem naj bi Nafti Petrcohem povzročila za 233.000 evrov škode. Švec in Žalik krivdo zavračata in trdita nasprotno, in sicer da je poslovanje z Lesno omogočilo Naftino preživetje.

"To je bil eden največjih kupcev. Če ne bi bilo njega, bi lahko Petrochem že zdavnaj zaprli. Oziroma drugače, če bi vsakogar, ki v Sloveniji česa ni plačal, zaprli, obtožili, bi bilo zaprte pol Slovenije," je ob začetku sojenja dejal Žalik. Ob tem je izrazil prepričanje, da gre za neupravičeno gonjo proti njemu in da so za poznejši propad lendavske Nafte krivi drugi.

"Dokler smo sanirali podjetje, ohranjali delovna mesta, je družba živela. Takrat, ko so prišli 'pravi' sanatorji, so jo zaprli, delovnih mest ni več in vsak naj si sodbo ustvari sam," je še dejal.

Žalikov odvetnik Jože Šafarič dokazuje, da sta obtožena delovala v korist podjetja in ne v Naftino škodo, zato se mu zdi obtožba absurdna. "V tej zadevi ne vidim elementov za to, da bi bil ta postopek uspešno končan. Pričakujemo oprostilno sodbo," je poudaril.

Danes je sicer sodišče prisluhnilo zagovoru obtoženih, naslednjič, to bo 27. februarja, pa bo na vrsti zaslišanje prič.

Žalik je bil direktor Nafte Lendave od avgusta 2010 do marca 2013, Švec pa prvi mož hčerinske družbe Nafta Petrochem, ki je septembra 2014 končala v stečaju, od decembra 2010 do decembra 2013.

Nafta Lendava je bila s hčerinskimi družbami v preteklosti z več kot 2000 zaposlenimi eden od paradnih konjev gospodarstva v pokrajini ob reki Muri, danes pa ima pod svojim krovom tri družbe - Eko Nafto, Nafto varovanje in požarna varnost ter Geoenergo - z le peščico zaposlenih.