c S

Parlamentarni odbor brez glasu proti podprl tobačni zakon

01.02.2017 15:13 Ljubljana, 01. februarja (STA) - Odbor DZ za zdravstvo je danes z 12 glasovi za in nobenim proti podprl vladni predlog tobačnega zakona. Največ polemike je izzvalo dopolnilo SD, po katerem bi določbe o uvedbi enotne embalaže umaknili iz zakona in jih prenesli v posebni zakon. Dopolnilo ni zbralo zadostne podpore, kar pa njegove zagovornike ni odvrnilo od podpore zakonu.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Nina Pirnat je izrazila prepričanje, da zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov prinaša dokazano učinkovite ukrepe. Poudarila je, da je zakon tudi pomemben korak k vzdržnosti zdravstvene blagajne, saj po oceni študije, ki jo je naročila Evropska komisija, Slovenija vsako leto zaradi posledic kajenja izgubi pet odstotkov BDP oz. 1,8 milijarde evrov.

Pirnatova je kot posebej učinkovit ukrep proti marketinškim pristopom tobačne industrije za pridobivanje novih kadilcev, zlasti med mladimi, izpostavila enotno embalažo, ki jo prinaša zakon in bi se uvedla z letom 2020. Zato je izrazila začudenje nad dopolnilom SD, po katerem bi se enotna embalaža uvedla s posebnim zakonom. Dopolnilo je v koaliciji naletelo tudi na podporo DeSUS.

Enotna embalaža je v državah, ki so jo že uzakonile, prestala vse pravne preizkuse, je dejala Pirnatova. Po njenih besedah je zato strah pred morebitnimi tožbami multinacionalk, ki ga izražajo v SD, nerazumljiv. Vprašala je, ali podatek o 3600 smrti na leto oz. desetih na dan v Sloveniji zaradi posledic kajenje ne pritrjuje tudi ukrepu enotne embalaže.

Zakon po besedah državne sekretarke Pirnatove nasploh ureja oglaševanje, promocijo in sponzoriranje tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov, regulira prodajo oz. omejitev prodaje tobaka, tobačnih in povezanih izdelkov, vključno z uvedbo dovoljenj za prodajo teh izdelkov.

Tako koalicijski kot opozicijski poslanci so kljub različnim pogledom na uzakonitev enotne embalaže izrekli podporo zakonu. Branko Zorman (SMC) je ocenil, da prav celovitost ukrepov, ki jih je predlagalo ministrstvo, dela zakon učinkovit. Bojana Muršič (SD) pa je dejala, da bi selitev enotne embalaže v poseben zakon, ki jo predlagajo, prinesla varovalko pred milijonskimi tožbami tobačnih multinacionalk.

Pirnatova se je na razlago Muršičeve odzvala z besedami, da poseben zakon o enotni embalaži ne bi prinesel dodatne pravne zaščite. Po njenih besedah poenotenje izrazito zmanjša privlačnost embalaže, ki vabi h kajenju. Dodala je, da so vse dosedanje sodbe v tujini pritrdile sorazmernosti in primernosti takšnega ukrepa.

Jernej Vrtovec (NSi) je napovedal, da bo zakon v vsakem primeru podprl. Je pa ministrstvo pozval, naj še enkrat razmisli, ali velja vztrajati pri predlagani uzakonitvi enotne embalaže, kljub nevarnosti, da zaradi nje na sodišču pade celoten zakon. Miha Kordiš (ZL) pa je zatrdil, da bi umik enotne embalaže iz zakona pomenil predvsem uslugo tobačnim lobijem.

Tomaž Gantar (DeSUS), ki je tudi predsednik odbora za zdravstvo, je izrazil razočaranje, da se dobronamerne predloge, kot je premik enotne embalaže v poseben zakon, takoj označi za glas plačancev tobačne industrije. Dejal je, da se kot zdravnik v celoti zaveda škodljivosti kajenja in zato tudi podpira ukrepe za zmanjševanje uporabe tobačnih izdelkov.

Enaka usoda kot dopolnilo SD v zvezi z enotno embalažo je doletela tudi vsa druga dopolnila, ki so jih ločeno vložile SD, ZL in NSi. Je pa odbor brez glasu proti podprl vsa dopolnila, ki so jih skupaj predlagale koalicijske SMC, DeSUS in SD. Gre predvsem za nomotehnična dopolnila, s katerimi so predlagateljice prisluhnile pripombam parlamentarne zakonodajno-pravne službe in se je z njimi strinjalo tudi ministrstvo.

Seje so se udeležili tudi predstavniki državnega sveta, Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), zdravstvene stroke in nevladnih organizacij. Brez izjeme so izrazili podporo sprejetju zakona v celoti, kot ga je predlagalo ministrstvo za zdravje. Zato so izrazili razočaranje nad predlogom za umik enotne embalaže iz zakona. Po njihovih besedah predlog daje prednost komercialnim interesom pred zdravjem.

Sicer predlog zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki ga je vlada sprejela decembra, tudi na novo določa označevanje in embalaže tobačnih izdelkov, vključno z zdravstvenimi opozorili, regulira tobak za oralno uporabo, nove tobačne izdelke, elektronske cigarete in zeliščne izdelke za kajenje ter njihovo dajanje na trg.