c S

Sušelj: Takega izida v DZ se nisem nadejal

26.01.2017 08:39 Ljubljana, 25. januarja (STA) - Marjan Sušelj, ki bo s podporo DZ ostal na čelu zdravstvene blagajne je za STA dejal, da se izziva zelo veseli. A podpore DZ se, potem ko mu jo je mandatno-volilna komisija odrekla, ni nadejal, je priznal. "Vesel sem, da so tudi poslanci prepoznali moje kompetence, izkušnje in ustrezen program dela," je dodal.

Državni zbor je danes namreč dal soglasje k imenovanju Marjana Sušlja za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Da se Sušlja potrdi za prvega moža ZZZS, je soglašalo 54 poslank in poslancev, deset pa jih je bilo proti. Mandatno-volilna komisija DZ je Sušlju sicer odrekla podporo, zato je bil izid današnjega glasovanja presenečenje.

Psiholog Sušelj, ki je zadnje mesece Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) vodil kot v.d., izpostavlja pomen sodelovanja. "Pomembno se mi zdi sodelovanje in da se oddaljimo od medsebojnega obtoževanja in negativne klime. Slovensko zdravstvo več kot nujno potrebuje korak naprej," je poudaril.

Računa na podporo v parlamentu in uspešno sodelovanje z vsemi poslanskimi skupinami. "Pred nami so zahtevne naloge, kot so sistemska zakonodaja, premalo denarja in učinkovitost v zdravstvu. Skupaj lahko veliko naredimo," je prepričan.

Odločitve mandatno-volilne komisije v preteklem tednu, kot pravi, ni razumel. Presenetila ga je predvsem odločitev SMC, ki se je v primerjavi s predhodnimi izjavami opredeljeval bolj kritično. Tako v koaliciji kot opoziciji so takrat namreč ocenili, da je njegov program isti kot pri Samu Fakinu in kot tak neustrezen.

Sušelj meni, da so bili med odločitvijo mandatno-volilne komisije in državnega zbora premisleki in pogovori. V vmesnem času je zanj zastavila svoje ime tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, je izpostavil.

Predstavitev svojega programa in izkušenj je Sušelj ponudil vsem poslanskim skupinam pred glasovanjem na mandatno-volilni komisiji in tudi po glasovanju komisije. S strankami je komuniciral predvsem o programu, pa tudi o problemih in izzivih, ki se pojavljajo, je pojasnil za STA.

Ob tem ocenjuje, da je pred zdravstvom precej težkih in zahtevnih odločitev, za katere je nujen širši družbeni konsenz in sodelovanje. "Zahtevnega programa se lotevam z zagnanostjo in veliko osebnega prizadevanja," je še dodal.