c S

ESS bo odprl dve fronti: minimalno plačo in ukrepe v zdravstvu

20.01.2017 08:51 Ljubljana, 20. januarja (STA) - Ekonomsko-socialni svet bo na današnji seji med drugim odprl dve veliki fronti. Obravnaval bo namreč redno uskladitev minimalne plače, ki že deli socialne partnerje, ob tem pa še težko pričakovani, v četrtek javno predstavljeni osnutek zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.

Vprašanje minimalne plače je v zraku že ves teden. Sindikati namreč predlagajo, da se pri letošnji uskladitvi minimalne plače ne upošteva le inflacije kot ponavadi, temveč tudi druge kazalnike, tako da bi se minimalna plača z današnjih 604,35 evra neto zvišala za pet odstotkov na 630 evrov neto in bi se gospodarsko okrevanje odrazilo tudi v denarnicah najrevnejših.

Delodajalci na drugi strani trdijo, da takšno zvišanje minimalne plače ne bi prineslo nič dobrega, saj bi lahko povečalo brezposelnost, delo na črno in prekarizacijo, poleg tega pa zmanjšalo zanimivost Slovenije za vlagatelje. Kot izpostavljajo, je strošek plač za delodajalce že zdaj zelo visok, z dvigom minimalne plače pa naj bi največ pridobila država.

Minimalna plača se sicer uskladi najmanj z rastjo cen življenjskih potrebščin. Če bi bilo tako tudi letos, bi zrasla za 0,5 odstotka s 790,73 evra bruto na 794,68 evra bruto.

A ministrica za delo Anja Kopač Mrak je v četrtek prek Twitterja sporočila, da je uspela prepričati kolege v vladi in koaliciji, da lahko socialnim partnerjem danes predlaga dvig minimalne plače za več kot 0,5 odstotka. Po neuradnih informacijah STA naj bi šlo za 1,8 odstotka.

Če so stališča socialnih partnerjev glede minimalne plače jasna, pa na drugi strani še niso znani njihovi odzivi na v četrtek predstavljeni osnutek zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Tudi na tej fronti bi bilo lahko zelo vroče. Osnutek med drugim predvideva časovno omejitev nadomestila za bolniško odsotnost, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in ukinitev doplačil iz obveznega zavarovanja.