c S

Državni svet podprl zakon o poslovni coni Hoče-Slivnica

07.12.2016 16:31 Polzela, 07. decembra (STA) - Državni svet je na današnji redni seji, ki jo je tokrat opravil na Polzeli, podprl predlog zakona o zagotavljanju pogojev za izvedbo strateške investicije na razvojnem območju Hoče-Slivnica. Zakon naj bi bil po nujnem postopku v državnem zboru potrjen že naslednji teden. Svetniki so se seznanil še s poročilom o upravljanju državnih naložb.

Državnim svetnikom je na terenski sejo zakon, s katerim želijo zagotoviti vse pogoje za načrtovani prihod avstrijskega avtomobilskega giganta Magna v Slovenijo, in razloge zanj predstavil državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Aleš Cantarutti. Tudi tokrat konkretnega investitorja ni želel imenovati, saj da je takšna želja druge strani.

Je pa med drugim izrazil prepričanje, da določb zakona, zlasti tistih o morebitnih razlastitvah lastnikov zemljišč, ki ne bi pristali na njihove ponudbe, sploh ne bodo uporabili. Lastnikom zemljišč so namreč po njegovih besedah ponudili korektno ceno, tistim, ki si želijo še naprej kmetovati, pa so ponudili nadomestna zemljišča v neposredni bližini.

Danes se tudi izteče rok, do katerega bi morali lastniki zemljišč in kmetje, ki doslej tega še niso storili, občini Hoče-Slivnica sporočiti svoje odločitve. Po informacijah državnega sekretarja naj bi soglasje k dogovoru dali že skoraj vsi, minister Zdravko Počivalšek pa naj bi v petek in ponedeljek z njimi opravil individualne razgovore.

"Pričakujem, da bomo že v torek, torej še pred odločanjem v državnem zboru, imeli skoraj vsa ali vsaj veliko večino njihovih soglasij," je dejal Cantarutti, ki je danes zavrnil tudi pomisleke vseh tistih, ki menijo, da bi ustavno sodišče lahko ugotovilo karkoli protiustavnega v omenjenem zakonu.

Državni svetniki so sicer zakon podprli z 20 glasovi za in le tremi proti, razumljivo pa je, da mu je najbolj glasno nasprotoval Cveto Zupančič, sicer tudi predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, ki se je že pred časom oglasila zaradi vnovičnega izkoriščanja najboljše kmetijske zemlje za potrebe industrije.

Vlada jih je po njegovih besedah par minut pred dvanajsto postavila pred dejstvo, ki je za kmete nesprejemljivo. Prav on pričakuje ustavno presojo zakona, na vprašanje, ali ga bo zbornica vložila, pa je dejal, da tega sama ne more narediti, bodo pa vso podporo pri tem ponudili prizadetim kmetom.

Z veseljem pa je napore vlade, da se vendarle nekoliko bolj resno loti iskanja neposrednih tujih investitorjev, pozdravil svetnik in sekretar združenja delodajalcev Igor Antauer. Tudi on je sicer opozoril, da je takšno poseganje v prostor zelo občutljiva zadeva, a vendarle gre za nekaj tisoč novih delovnih mest.

Državni svetniki so se pri glasovanju vendarle strinjali, da gre pri projektu za priložnost za uresničitev strateške investicije na območju z visoko brezposelnostjo, ki bi ustvarila nova delovna mesta in imela tudi številne druge pozitivne učinke. Ob tem so izrazili željo, da postane predlagani model pomoči del pozitivne prakse tudi za večje projekte potencialnih domačih vlagateljev.

Ob vseh pozitivnih vidikih pa so opozorili na vprašanje enakosti pred zakonom vseh deležnikov, torej tudi drugih občin, ki bi z odpiranjem podobnih industrijskih con želele privabiti zainteresirane investitorje. Prav dejstvo, da ne bi bile v takšni meri deležne podpore države, bi lahko pripeljalo do vložitve ustavne presoje.