c S

Pomisleki o osnutku strategije upravljanja državnih naložb na vseh straneh

27.03.2015 10:39 Ljubljana, 27. marca (STA) - Vlada se bo morala pri pripravi končnega predloga strategije upravljanja kapitalskih naložb države soočiti s številnimi pomisleki socialnih partnerjev, je razvidno iz izjav pred začetkom seje ESS. Delodajalci med drugim pogrešajo primerjalno analizo državnih družb s tujimi, sindikati pa večji poudarek na zaposlenih.

Državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja je pred sejo Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) v Ljubljani opozoril, da bo današnja razprava o osnutku strategije del javne razprave.

"Zavezali smo se, da bomo to problematiko obravnavali tudi s socialnimi partnerji. Dobili smo že precej pripomb. Danes bo potekala organizirana oblika tega dialoga, tako da bomo do konca tega meseca javno razpravo zaključili in v prvi dekadi aprila pripravili dokončni predlog strategije," je pojasnil Dragonja.

Osnutek strategije ima še kar precej pomanjkljivosti, je pred sejo ESS ocenil svetovalec generalnega direktorja Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Goran Novković.

Med ključnimi je omenil odsotnost primerjalne analize državnih družb s podjetji v tujini, moti pa ga tudi, da je primerjava med sektorji oz. podjetji v Sloveniji pripravljena samo za eno leto, "kar je bistveno prekratko obdobje".

V osnutku strategije je po njegovih besedah dobro zapisano, da je treba pri upravljanju državnega premoženja poskrbeti, da bodo ključne tehnologije ostale v državi, "žal pa pri prodaji ni nikjer omenjeno, da je eden ključnih ciljev, da se v državo tudi pripelje nove tehnologije".

Novković je poudaril še, da v dokumentu ni nikjer zapisano, da je obseg državnega premoženja v bruto domačem proizvodu bistveno večji, kot je v povprečju v EU, v tej luči pa se pojavlja bojazen, da strategija ne bo strategija za privatizacijo, temveč orodje za to, da do privatizacije ne bo prišlo.

"Upam, da je to prej kot strategija razprodaje strategija upravljanja kapitalskih naložb. Sindikati smo zelo previdni. Nasprotujemo razprodaji kakršnihkoli lastniških deležev države," pa je povedal predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije (KS 90) Peter Majcen. Ob tem je spomnil na slabe dosedanje izkušnje, ko je prodaja pripeljala v ukinjanje delovnih mest in tudi slabše pogoje za zaposlene.

Prav tako po Majcnovih besedah pogrešajo klasifikacijo naložb oz. informacije, "kaj mislijo s podjetji dejansko narediti in v kakšnem časovnem razdobju ter katera naj bi bila strateška in se bo vlada zanje a pripori odločila, da jih ne sme prodati".

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je ponovil, da je eden njihovih največjih očitkov osnutku strategije, da v ospredje postavlja interes kapitala in da podcenjuje, da se na dokument veže usode zaposlenih.

"Dokument v ospredje postavlja donosnost, visoke dobičke, mi pa opozarjamo, da tega ne sme početi na račun delavcev, delovnih mest. Za nas ni usodna kupnina, od nje delavci praviloma nimajo nič," je dejal. Znova se je zavzel, da se trenutne postopke privatizacije zaustavi, dokler ne bodo sprejeti strategija, klasifikacija in prenovljena prevzemna zakonodaja.